Weekend w Bukareszcie - co warto zobaczyć? - Pojedziemy tam!

niedziela, 28 stycznia 2018

Weekend w Bukareszcie - co warto zobaczyć?

"Paryż wschodu", "mały Paryż" - tak zazwyczaj określa się stolicę Rumunii. Bukareszt to miejsce, które przyciąga do siebie turystów lansując się na tańszy odpowiednik Paryża. Włodarze miasta nawet nie starają się temu zapobiec - łuk triumfalny, zielono-niebieskie tabliczki z nazwami ulic, ponumerowane dzielnice i wiele innych dają złudne wrażenie pobytu w stolicy Francji. Szukam zatem ile jest Rumunii w Bukareszcie.
Atrakcje Bukaresztu - Pałac Parlamentu

Ceny lotu i noclegu

Pojawiła się okazja! Bilety Wizzair na trasie Warszawa - Bukareszt - Warszawa za niewiele ponad 100 PLN od osoby. Termin dogodny - wylot w piątek rano, powrót w niedzielę popołudniu. Ceny za podróże weekendowe bywają kilkakrotnie wyższe, aż szkoda nie skorzystać z takiej okazji. Ze względu na krótki pobyt poszukiwanie noclegu ograniczyliśmy do centrum miasta. Hotele i kwatery dalej od centrum są znacznie tańsze, ale będąc w jakimś mieście przez dwa dni nie chcesz tracić dużo czasu na przemieszczanie się do centrum i z powrotem. Za dwie noce w skromnej kawalerce z balkonem zapłaciliśmy 52 EUR. Wszystko gotowe można lecieć.

Jak dostać się z lotniska do miasta

Po 1,5h lądujemy na lotnisku w Budapeszcie. Kontrola celna przechodzi bez przeszkód. Kierujemy się do punktu sprzedaży biletów na komunikację miejską. Z hali przylotów trzeba skierować się poziom niżej, gdy wyjdziemy z lotniska, budkę znajdziemy po prawej stronie. Bilet jednorazowy kosztuje 3,5 lei, jest ładowany na kartę miejską (tylko na autobusy), z którą trzeba dopłacić 1,7 lei. Do centrum dojedziemy autobusami 780 i 783, podróż trwa około godzinę. Z lotniska kursują takie same autobusy jak w mieście (bez miejsca na bagaż), w związku z tym trzeba się przygotować na tłok.

Atrakcje w Bukareszcie

Stare Miasto

Zlokalizowane w centrum miasta, wypełnione całym wachlarzem bałkańskich restauracji oraz sklepami z pamiątkami. Wydawać by się mogło, że w sobotę będzie wypełnione turystami, jednak kiedy tam byliśmy bez problemu można było przejść często nawet pustymi uliczkami, rozświetlonymi latarniami. Kolejnego dnia, kiedy spadł deszcz uroku temu miejscu dodawały połyskujący, mokry bruk, którym uliczki są wyłożone.

Bukareszt - Stare miasto

Przy jednej z uliczek prowadzących na stare miasto znajduje się posąg... wilczycy kapitolińskiej, co było dla nas małym zaskoczeniem. Okazuje się, że posąg wilczycy znajduje się nie tylko w Rzymie, jego kopie możemy znaleźć w kilkudziesięciu innych lokalizacjach na całym świecie, wśród których znajduje się pokaźna lista Rumuńskich miast. Rumuni lubią się szczycić tym, że mają historyczne powiązania z Imperium Rzymskim. Mamy zatem nie tylko powiązania z Paryżem, ale również i Rzymem...

Zaraz przy wejściu na stare miasto znajduje się elegancki sklepik Carturesti Carusel, który warto odwiedzić. Mimo iż ceny są delikatnie mówiąc z kosmosu, to wnętrze robi wrażenie. W środku są trzy poziomy, na których znajdziemy wszystko - od drobnych bibelotów, przez książki i pamiątki po kawiarnię na drugim piętrze.

Co zobaczyć w Bukareszcie - Carturesti Carusel

Pałac CEC

Moim zdaniem najładniejszy budynek w całym Bukareszcie. Siedziba banku CEC, wybudowany w 1900 roku. O ile budynek sam w sobie jest piękny, niestety jest otoczony biurowcami, które kompletnie się z nim nie komponują (jedyną zaletą jest to, że ładnie odbija się w ich szybach). Dodatkowo budynek jest oszpecony czerwono-białym szlabanem, który strzeże wjazd do Pałacu. Niedaleko Pałacu znajduje się Klasztor Stavropoleos, gustowny mały klasztor z czarującym dziedzińcem.

Co zobaczyć w Bukareszcie - Pałac CEC

Pałac Parlamentu

Najbardziej popularny budynek Bukaresztu. Jego budowa zakończyła się w 1997 roku, jest największym budynkiem administracyjnym na świecie (360 tys. m2 powierzchni), oraz najcięższym budynkiem na świecie. O ile w statystykach robi wrażenie, to na żywo wygląda niczym wielki betonowy kloc. Bilet wstępu do środka kosztuje 18 lei + dodatkowe 30 lei jeśli chcemy wnieść ze sobą aparat bądź kamerę. Oszczędziliśmy sobie tej atrakcji - zdecydowanie wystarczyło nam oglądanie go z zewnątrz.
Co zobaczyć w Bukareszcie - Pałac Parlamentu

Pałac Parlamentu jest centralnym punktem tej części miasta. Znajduje się przy placu Piata Constitutiei, do którego zjeżdżają się okoliczne ulice. Jedną z nich jest Bulevardul Unirii, która stara się być kopią słynnej Paryskiej Alei Pól Elizejskich. Idąc nią mijamy butiki drogich projektantów oraz salony sukien ślubnych - centrum przepychu i luksusu.

Arcul de Triumf 

Łuk Triumfalny mamy okazję zobaczyć po raz pierwszy w drodze z lotniska do centrum miasta. Znajduje się na północ od centrum, w dalszej części miasta. Powstał w 1935 roku, na wzór pierwotnej drewnianej budowli z 1878 roku, która stanęła na cześć odzyskania przez Rumunię niepodległości. Łuk Triumfalny to kolejny element architektury Bukaresztu, który nawiązuje do Paryża. 

Nasz weekend w Bukareszcie szybko dobiegł końca. Miasto idealnie sprawdza się na weekendowy wyjazd. Atrakcje, które nam oferuje są zlokalizowane w centrum, do wszystkich można dotrzeć na piechotę (oprócz Łuku Triumfalnego) i zostanie nam jeszcze trochę czasu na relaks. Pomimo pierwszego, słonecznego dnia - w sobotę niestety już padał deszcz, a wieczorem nawet śnieg. Mieliśmy okazję doświadczyć wszystkich warunków atmosferycznych w Bukareszcie i miasto w każdym z nich prezentowało się bardzo dobrze.
Atrakcje Bukaresztu - Panorama

Czy udało mi się odnaleźć Rumunię w Bukareszcie? Było to trudne zadanie. Powiedzenie, że Bukareszt jest "Paryżem wschodu" jest w pełni uzasadnione - na ulicach możemy znaleźć wiele nawiązań do stolicy Francji. W restauracjach odkryjemy silne wpływy kuchni bałkańskiej. Chaos na ulicach również nie pozwala nam zapomnieć o tym, że jesteśmy na południu Europy. Dorzućmy do tego część postkomunistycznych budynków, które nietrudno jest znaleźć w stolicy Rumunii. To wszystko tworzy nam klimat Bukaresztu i wydaje mi się, że to właśnie znalazłem. Zamykając się w opisie "małego Paryża", bądź "małego Rzymu" nie przedstawimy pełnego obrazu Bukaresztu - to miasto to mieszanka typowo bałkańska.

Jeśli szukasz inspiracji co zjeść w Bukareszcie - zajrzyj tu: Co i gdzie zjeść w Bukareszcie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz