Turku w jeden dzień - brama do Finlandii - Pojedziemy tam!

wtorek, 13 lutego 2018

Turku w jeden dzień - brama do Finlandii

Turku - najstarsze miasto w Finlandii i jej była stolica. Z racji taniego połączenia lotniczego z Gdańskiem, często jest pierwszym miastem, które mamy okazję odwiedzić wybierając się do krainy jezior. Zwykle miasta do, których przylatujmy tanimi liniami są mało ciekawe i chcemy jak najszybciej się z nich wydostać i kontynuować podróż do celu naszej wyprawy. Turku do nich NIE należy. Warto się tu na chwilę zatrzymać zanim wybierzemy się w dalszą drogę do Helsinek, bądź na północ Finlandii.
Jeden dzień w Turku

Jak dostać się do miasta?

Z lotniska do centrum miasta kursuje autobus nr. 1. Jednorazowy bilet kosztuje 3 EUR. Autobus jeździ bardzo często - co 20 minut.  Rozkład jazdy oraz trasy innych miejskich autobusów można znaleźć na stronie https://www.foli.fi/en. Podróż do miasta trwa ok. pół godziny.

Gdzie zjeść?

Zanim zaczniemy zwiedzać miasto, po porannym locie warto wybrać się na śniadanie. W Finlandii można napić się bardzo dobrej kawy, nie powinno zatem dziwić, że Finowie uwielbiają ten napój, a jego spożycie jest najwyższe na świecie - 12 kilogramów rocznie na osobę (w porównaniu do 2,4 kg. spożywanych w Polsce to imponujący wynik). Internet poleca odwiedzić w Turku kawiarnię Café Art, jednak kiedy tam byliśmy była jeszcze zamknięta. Trafiliśmy do Cafe Manuela i absolutnie tego nie żałuję. Pyszne cappuccino z gęstą, sztywną pianką oraz ciepłe croissanty szybko postawiły nas na nogi.
Kawa w Turku

Atrakcje w Turku

Zamek Turunlinna

Jest to główna atrakcja Turku i "must see" każdego, kto się tu zatrzymuje choć na jeden dzień. Do zamku można dostać się miejskim autobusem (przystanek Turun Linna), bądź na piechotę - jest zlokalizowany nie daleko centrum. Poza komnatami i dziedzińcem w zamku znajduje się również wystawa poświęcona historii Finlandii od czasów prehistorycznych, co czyni to miejsce jeszcze bardziej symbolicznym przedsionkiem Finlandii. Bilet wstępu kosztuje 11 EUR, można go zwiedzać zarówno z przewodnikiem jak i samemu.
Zamek Turunlinna, Turku

Katedra w Turku

Jest to symbol miasta i najważniejszy budynek sakralny w kraju. Dźwięk wybijany w południe przez jej dzwony jest transmitowany w narodowym radiu.
Katedra w Turku
Będąc w Turku warto się przespacerować również wzdłuż rzeki Aurajoki, nad którą położone jest miasto. Daje nam to szerszy obraz na jego klimat i urok. To właśnie nad rzeką toczy się jego życie, znajdziemy przy niej główne atrakcje miasta i dzięki niej nie zabłądzimy ;)
Turku w jeden dzień

Świat Muminków (Muumimaailma)

Niedaleko Turku znajduje się również park inspirowany krainą Muminków, które zostały stworzone właśnie w Finlandii. Nie odwiedziliśmy jednak tego miejsca, ze względu na krótki pobyt w Finlandii, musieliśmy wykreślić je z listy miejsc do odwiedzenia. Dodatkowo po zaczerpnięciu opinii od naszej znajomej z Helsinek okazało się, że miejsce przeznaczone jest bardziej dla dzieci, niż starszych podróżników podchodzących z sentymentem do starej wieczorynki.

Jak dojechać do Helsinek?

Między Turku, a stolicą Finlandii co pół godziny kursuje autobus Onnibus - fiński odpowiednik Polskiego Busa. Bilety na tej trasie, w zależności od promocji i wyprzedzenia czasowego można kupić już za 1 EUR + 1 EUR opłaty manipulacyjnej. Autobus ma w mieście dwa przystanki - w porcie (przystanek nr. 5) oraz w centrum miasta (Läntinen Pitkäkatu 1, w stronę Helsinek na przystaneku nr. 4 - na mapie niżej). Podróż w jedną stronę trwa około 2 godziny. W Helsinkach autobus zatrzymuje się przy centrum handlowym Kamppi. O tym jak spędzić czas w Helsinkach w kolejnym poście: Vappu, czyli majówka w Helsinkach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz