Palma de Mallorca, co warto zobaczyć? - Pojedziemy tam!

sobota, 14 kwietnia 2018

Palma de Mallorca, co warto zobaczyć?

Palma de Mallorca to największe miasto archipelagu Balearów i perła hiszpańskiej architektury. Leży na największej Hiszpańskiej wyspie, która przez wieki przechodziła z rąk do rąk - począwszy od Rzymian, była w posiadaniu muzułmanów aż wreszcie trafiła w ręce Hiszpanów. Masowo odwiedzana przez Niemców oraz Brytyjczyków, ale od niedawna również Polacy zaczęli dostrzegać jej walory, dzięki tanim połączeniom lotniczym. Na całej wyspie można trafić na spektakularne krajobrazy, jednak warto też poświęcić przynajmniej dzień na stolicę wyspy - Palma de Mallorca, która oferuje nie tylko bogate nocne życie, ale posiada również kilka atrakcji wartych odwiedzenia w ciągu dnia.
Palma de Mallorca, co warto zobaczyć

Katedra La Seu w Palma de Mallorca

Nad stolicą wyspy króluje jej symbol - gotycka katedra La Seu, sprawdza się jako bardzo dobry punkt orientacyjny - jest widoczna z wielu miejsc w Palmie. Zanim jeszcze Hiszpanie pojawili się na wyspie, w tym miejscu stał meczet. Katedrę wybudowano na cześć Matki Boskiej, która miała uchronić statki hiszpańskie przed sztormem trwającym w czasie ich natarcia oraz pomóc im w podboju wyspy. Poza zwiedzaniem za dnia, polecam odwiedzić ją również wieczorem - jest wtedy pięknie oświetlona. Na terenie katedry znajduje się również muzeum oraz taras widokowy. Katedrę można zwiedzać przez cały rok, jednak godziny otwarcia poza sezonem są krótsze:

Przez cały rok w soboty od 10:00 do 14:15
Od kwietnia do maja i przez cały październik od 10:00 do 17:15
Od czerwca do września od 10:00 do 17:15
Od listopada do marca od 10:00 do 15:15
Szczegóły na stronie internetowej katedry: http://catedraldemallorca.org/en/visitas-catedral
Katedra Palma de Mallorca

Stare miasto w Palmie

Katedra znajduje się ona w centrum starego miasta, do którego prowadzą wszystkie ulice i w prosty sposób można trafić z każdego zakątku miasta. Najlepszą metodą na zwiedzanie starego miasta jest po porostu się w nim zgubić. Jest na to prosta metoda - schować telefon do kieszeni, o ile jeszcze ktokolwiek używa klasycznej mapy - włożyć ją do plecaka i iść przed siebie, po prostu tam gdzie wydaje ci się to słuszne. Cała wyspa, a stare miasto w szczególności to zlepek wąskich uliczek. Trudno jest po nich poruszać się autem, na sporej części z nich zastosowano ruch wahadłowy. W czasie zwiedzania starego miasta polecam zatrzymać się w jednej bądź kilku restauracjach bądź kawiarenkach, które można spotkać na niemal każdym kroku.

Place i promenady

Obowiązkowym punktem pobytu w Palma de Mallorca jest spacer nadmorską promenadą wypełnioną jachtami, które lśnią w promieniach słonecznych. Niedaleko niej znajduje się Passeig d'es Born (Paseo del Borne) - najważniejszy bulwar w mieście. Jeszcze zanim powstał w tym miejscu bulwar miejsce to często było zalewane przez wodę spływającą z okolicznych gór. W XV wieku, kiedy woda zabrała życie ponad tysiącu osobom, zmieniono tor ujścia wody, a w miejscu tym wybudowano plac służący potyczkom konnym. Aktualnie otoczony drzewami z pewnością nie umknie niczyjej uwadze. Główne wejścia na bulwar zdobione są przez mitologiczne postacie Sfinksów, które dodają charakteru temu miejscu. W centrum miasta znajdziemy również Plaça Major, trochę mniej widowiskowe niż Passeig d'es Born, ale również warte odwiedzenia. Otoczone arkadami, sklepikami oraz kawiarniami - oczywiście pełne turystów.
Passeig d'es Born - Palma de Mallorca

Plaża w Palma de Mallorca

W odległości ok 4 kilometrów na zachód od centrum miasta znajduje się sympatyczna plaża Cala Major Beach. Długa na ok. 250 metrów, otoczona hotelami oraz restauracjami jest świetnym miejscem aby skosztować trochę słońca. Najprościej do plaży dostać się wypożyczonym samochodem, oczywiście można też wziąć taksówkę (ok. 10-15 EUR). Do plaży dojeżdża również autobus miejski - linie 3, 20 oraz 46.
Plaża Cala Major Beach - Palma de Mallorca

Oczywiście Majorka to nie tylko Palma. Myślę, że warto zaplanować nie więcej niż dwa dni na pobyt w mieście. Na pozostały czas warto wynająć auto i zjechać wyspę, która oferuje wiele pięknych krajobrazów i ciekawych tras. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz