Majorka - ceny i koszt czterodniowego pobytu - Pojedziemy tam!

wtorek, 1 maja 2018

Majorka - ceny i koszt czterodniowego pobytu

Majorka to największa wyspa Hiszpanii. Przybywając na nią z całą pewnością należy spodziewać się zachodnich cen. Pomimo iż chcemy na niej spędzić miły urlop, z dala od codziennych problemów i obowiązków - warto przyjrzeć się swoim wydatkom i zaplanować je z głową, tak aby nie wrócić z długo wyczekiwanych wakacji z bólem głowy i wyczyszczonym kontem bankowym.
Majorka - ceny

Nocleg

Majorka posiada niedużą bazę Hosteli budżetowych, ale za to w Hotelach można przebierać i znaleźć pokój na każdą kieszeń. W zależności od lokalizacji, ceny zaczynają od 30 EUR za pokój dwuosobowy. Górna granica, owiście tak jak bywa w większości miejsc turystycznych sięga nieba. Warto również przejrzeć oferty chociażby na Airbnb. Jeśli wybieramy się większą grupą, bardzo prawdopodobne, że bardziej opłaci się wynająć mieszkanie niż 2 osobne pokoje w hotelu. Nam właśnie w ten sposób udało się znaleźć miejsce. Za dwupokojowe mieszkanie z kuchnią, salonem i łazienką w ścisłym centrum Palma de Mallorca zapłaciliśmy 250 EUR, czyli nie całe 21 EUR za osobę/noc.

Transport

Majorka posiada rozwiniętą sieć transportu publicznego oto przykładowe ceny:
Autobus z lotniska: 3 EUR
Jednorazowy bilet miejski: 1,5 EUR; bilet na 10 przejazdów: 10 EUR
Autobusy międzymiastowe: Palma-Soller-Palma: 7,8 EUR; Lotnisko-Alcudia: 8 EUR
Taxi: rozpoczęcie kursu 4 EUR; 1 km - 1,5 EUR

Przebywając na Majorce warto rozważyć wynajęcie auta. Nie tylko ze względu na wygodę, ale również patrząc na koszty - może to się okazać bardziej opłacalne. Szczególnie poza sezonem ceny wynajmu auta spadają drastycznie, jeśli uda się do tego jeszcze znaleźć jakąś ciekawą promocję - można się zamknąć w bardzo niskiej kwocie. Nam udało się trafić na promocję, którą organizował Ryanair - ceny mniejszych samochodów zaczynały się już o 2 EUR za dzień. Ze względu na to, że podróżowaliśmy w 4 osoby, zdecydowaliśmy się na Suzuki Vitara w cenie 24 EUR za dobę, czyli 6 EUR za osobę. Do tego należy doliczyć koszt paliwa, który za cały pobyt wyniósł nas 25,6 EUR (cena oleju napędowego w lutym 2018 r. wynosiła 1,126 EUR/L, w Polsce w tym samym czasie olej był ok 30gr. tańszy), czyli ok. 6,4 EUR za osobę. 

Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie auta, należy pamiętać o tym, że w obrębie miasta Palma de Mallorca parkowanie w ciągu dnia jest płatne. Parkując w dni robocze na ulicach Palmy między godziną 10, a 18 będziemy musieli zapłacić 1,92 za godzinę postoju samochodu. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest po prostu korzystać z samochodu - w tym czasie wyjeżdżać z Palmy i zwiedzać Majorkę.

Jedzenie

Koszt posiłku w restauracji to wydatek rzędu ok 15 EUR na osobę. 
Możemy również robić zakupy w sklepie. Na terenie Majorki znajdziemy takie supermarkety jak Auchan (Alcampo), czy Carrefour. Trudno ich jednak szukać w centrum Pallmy, najwygodniej dostać się do nich autem. W centrum miasta możemy skorzystać z sieci Eroski, są to sklepy "convenience" (podobnie jak nasza Żabka) - znajdziemy w nich podstawowe produkty w przyzwoitych cenach.

Przykładowe ceny (Carrefour):
Woda 2l - 0,57 EUR
Jogurt pitny - 1,09 EUR
Chleb - 2,5 EUR
Masło - 1,15 EUR
Ser - 1,62 EUR
Szynka iberyjska - 5,5 EUR
Pomidory - 0,99 EUR
Ser Mozzarella - 1,15 EUR
Ser Camembert - 3,25 EUR
Chorizo - 1,75 EUR
Ananas krojony - 2,31 EUR
Chipsy Pringles - 2 EUR
Chipsy Lays - 1,37 EUR
Red Bul -1,29 EUR
Piwo 0,33l - ok. 0,5 EUR
Wino 0,7l - od 3 EUR 

Koszt 3-4 dniowego pobytu

Podsumowując, całkowity koszt czterodniowego pobytu na Majorce zamknął się w 150 EUR na osobę. Wliczone jest w to najem mieszkania na 3 noce - 63 EUR, koszt wynajęcia samochodu na 3 pełne doby oraz paliwo - 24,4 EUR, jeden posiłek w restauracji dziennie - 45 EUR, dodatkowe wydatki np. zakupy itp. - ok. 20 EUR.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz