Majorka - największe atrakcje zachodniej części wyspy - Pojedziemy tam!

poniedziałek, 7 maja 2018

Majorka - największe atrakcje zachodniej części wyspy

Temat wypożyczenia auta na Majorce poruszałem już kilka razy. W podobnym tonie będzie ten wpis - chciałbym zaproponować kilka miejsc, które z pomocą auta są łatwo osiągalne. Bez niego - tylko autobusem (bądź stopem), już w kilka chwil po opuszczeniu miasta pożałujecie, że wybraliście ten środek transportu. Zapierające dech w piersi widoki - drogowe serpentyny, górskie urwiska czy widok okalającego wyspę morza będzie skłaniał do częstych postojów. Palma de Mallorca zlokalizowana na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy to nasz punkt wypadowy. Będziemy się kierować na północ, są to rejony najłatwiejsze do eksploracji pod względem logistycznym - jednodniowy wypad poza miasto i powrót na wieczór. Pomimo iż cała wyspa jest dobrze pokryta drogami, a ich jakość jest bardzo dobra, to górskie, kręte drogi oraz częsta obecność rowerzystów na trasie bardzo spowalnia ruch. Dystans, który w Polsce przejedziemy w godzinę - na wyspie może zająć nam od dwóch do nawet trzech godzin. Warto to wziąć pod uwagę przy planowaniu trasy oraz dnia.
Majorka - największe atrakcje, pojedziemy.pl

Sa Calobra

Mekka kolarzy górskich z całej Europy, moim zdaniem wiedzie tu najpiękniejsza trasa na wyspie i to ona jest główną atrakcją tej destynacji. Zlokalizowana ok. 60 km na północ od Palmy, czas przejazdu ok. 2h w jedną stronę. Trasa wiedzie przez góry i wije się niczym wąż po ich stokach. Serpentyny miejscami zawracają nawet do 360 stopni, w połączeniu ze stromymi podjazdami oraz wąską drogą, gdzie samochody mijają się na centymetry - daje wrażenie podróży rollercoasterem (adrenalina też jest zbliżona). Na końcu trasy znajdziemy niewielką zatokę, w której można rozprostować nogi po podróży, przyjemnie jest tu spędzić chwilę przy butelce wina. Można to zrobić w restauracji, która znajduje się na miejscu, bądź przywieźć swoje :) W pobliżu znajduje się również wąwóz Torrent de Pareis, którym warto się przespacerować, kiedy będziemy już na miejscu.
Majorka - największe atrakcje, Sa Calobra pojedziemy.pl

Port de Soller

To przede wszystkim atrakcja dla tych niezmotoryzowanych (lecz posiadanie auta absolutnie nie wyklucza wizyty w tym miasteczku). Jest to kolejny przykład, gdzie podróż jest większą atrakcją niż jej finał. Dzieje się tak dzięki połączeniu starą kolejowym między Palmą, a Soller - odbywa się ono drewnianymi wagonikami, które mkną widokową trasą, z niezbyt zawrotną prędkością przez 30 km, które dzieli oba miasta. Podróż kolejką trwa godzinę, samochodem połowę krócej. Podróż pociągiem to koszt 10 EUR w jedną stronę, 17 EUR za bilet w obie strony. W Soller możemy się przesiąść do lokalnego tramwaju, który zabierze nas na samo wybrzeże (4 EUR w jedną stronę). Port se Soller ma urok miasta portowego, jednak nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wybrzeże jest wypełnione restauracjami z popularnymi kuchniami świata. Jedzeniu towarzyszy szum morza z zatoki oraz dźwięki kołyszących się na wodzie setek jachtów. Przy okazji wizyty w Soller warto się przespacerować wąskimi uliczkami tego miasta. Mają one moim zdaniem więcej uroku niż sam port.
Majorka - największe atrakcje, Soller pojedziemy.pl

Cap de Formentor (Przylądek Formentor)

Przez mieszkańców wyspy opisywane jako "miejsce spotkań wiatrów". Chyba nie trzeba tłumaczyć źródła tego określenia... Faktycznie, na przylądku porywający wiatr to norma, nawet kiedy pozostała część wyspy cieszy się sielskimi powiewami - na przylądku należy się spodziewać szalonego wiatru. Jest to zmora żeglarzy. Tak właśnie powstała tu w 1860 r. latarnia morska, która przyciąga licznych turystów i obecnie pełni funkcję schroniska/restauracji. Klify, które sięgają 300 m. robią niesamowite wrażenie. Dodatkowo w okolicy można spotkać mnóstwo kóz, które nie boją się turystów i chętnie do nich podchodzą. Latarnię dzieli od Palmy odległość 80 km. i o ile Google wyznacza 1,5h trasę, proponuję zarezerwować sobie dwa razy więcej czasu na jej pokonanie.
Majorka - największe atrakcje, Formentor pojedziemy.pl

Deià 

W drodze pomiędzy którymiś z powyższych atrakcji proponuję zahaczyć jeszcze o miasto Deià, które jest wakacyjnym celem podróży wielu celebrytów. Posiadają tu oni swoje wille, którymi miasteczko jest wypełnione - swoją letnią rezydencję mają tu m.in. Anja Rubik, Claudia Schiffer, Brad Pitt, Pierce Brosnan, Michael Douglas czy Catherine Zeta-Jones. Nie jest to najnowsza moda, tymi uliczkami przechadzali się nawet Chopin oraz Charlie Chaplin. Wzgórza ociekają bogactwem i wielkim światem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz