Working Holiday Nowa Zelandia: Jak znaleźć pracę? - Pojedziemy tam!

poniedziałek, 14 maja 2018

Working Holiday Nowa Zelandia: Jak znaleźć pracę?

Podróż do Nowej Zelandii na wizie Working Holiday to duże wyzwanie logistyczne i wiele niewiadomych. Jedną z rzeczy, które najtrudniej zaplanować przed wyjazdem to praca. Jest to ważna część programu Working Holiday, bez której trudno byłoby utrzymać się przez rok w Nowej Zelandii. Jaką pracę możemy otrzymać przebywając na wizie Working Holiday? Gdzie jej szukać? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytania, które mogą ułatwić poszukiwania pracy.
Working Holiday Nowa Zelandia - Jak znaleźć pracę

Ile można zarobić w Nowej Zelandii

Aktualna stawka godzinowa w Nowej Zelandii wynosi 16,5 NZD (za moich czasów wynosiła 14,25 NZD) i na więcej raczej nie powinniśmy liczyć. Być może w mieście pracodawcy płacą więcej, ale w rolnictwie to jest standardowa stawka za godzinę pracy. Często też (zazwyczaj w sezonie zbiorów) jest możliwość rozliczania się za wykonaną pracę w formie ilościowej tzn. im więcej zbierzemy owoców, tym większa będzie wypłata. Należy pamiętać, że stawka godzinowa obowiązuje niezależnie od tego jak rozliczamy się z pracodawcą, czyli jeśli rozliczamy się za ilość wykonanej pracy to wypłata nie może być mniejsza niż podstawowa stawka godzinowa, którą zarobilibyśmy w tym samym czasie. Swoja wypłatę będziemy otrzymywać co tydzień wraz z rozliczeniem (payslip) warto sprawdzać czy zgadzają się ze stanem faktycznym (zawsze może się wkraść ludzki błąd przy rozliczaniu) oraz kolekcjonować je - mogą przydać się przy składaniu wniosku o zwrot podatku.

WWOOFing

Oprócz pracy zarobkowej jest jeszcze jedna możliwość "funkcjonowania" w Nowej Zelandii, jest to tzw. WWOOFing, czyli wykonywanie pracy w zamian za zakwaterowanie i wyżywienie. Oferują ją przede wszystkim rolnicy oraz hostele. Trzeba jednak uważać jeśli zdecydujemy się na tego typu pracę - często rolnicy szukają w ten sposób darmowego pracownika, którego wykorzystują do granic możliwości, oczekując pracy, która jest więcej warta niż owe zakwaterowanie i jedzenie. Dlatego warto pamiętać, że WWOOFing to praca maksymalnie na pół etatu.

Jaką pracę można wykonywać na wizie Working Holiday?

Jeśli biegle mówisz po angielsku możesz spróbować szukać pracy w miastach. Najłatwiej w nich znaleźć pracę jako: barista, barman, kelner, pomocnik na budowie, praca na recepcji bądź jako serwis sprzątający. Drugą opcją, bardziej popularną wśród osób, których angielski nie jest ojczystym językiem, jest praca w rolnictwie oraz w fabrykach. Czeka nas tu cały wachlarz obowiązków przy wszelkiej maści owocach ziemi. Najpopularniejsze to jabłka, winogrona oraz kiwi.
Źródło: http://maps.unomaha.edu/peterson/funda/MapLinks/New_Zealand.htm
Powyższa mapa prezentuje dominujące dziedziny rolnictwa w poszczególnych regionach Nowej Zelandii. Główne regiony rolnicze to: Bay of Plenty (kiwi, awokado, jabłka), Hawke's Bay (jabłka, winogrona, kiwi) i Marlborough & Nelson (winogrona), Otago (jabłka). 

Jak szukać pracy?

Przede wszystkim w internecie. Poza licznymi grupami na Facebooku, istnieje kilka stron internetowych, na których można rozpocząć poszukiwanie pracy:
http://www.backpackerboard.co.nz/ (moim zdaniem najlepsza strona)
http://www.seasonaljobs.co.nz/ (też bardzo dobra)
https://www.backpackerguide.nz/
https://www.seek.co.nz/
https://www.trademe.co.nz/

Do prac rolniczych nie jest potrzebne CV, wystarczy lokalny numer telefonu i chęć do pracy. Często w ogłoszeniach można znaleźć wzmianki o wymaganym posiadaniu własnego środka transportu - farmy często są zlokalizowane daleko od miasta, trzeba się do nich dostać na własną rękę. Większość ogłoszeń publikowanych na tych stronach pochodzi nie bezpośrednio od pracodawców, a od hostel pracowniczych, które w zamian za to, że się u nich zatrzymasz, zorganizują Ci pracę. Jest to dosyć typowy układ, który dobrze się zakorzenił w Nowej Zelandii. Pracodawcy, który poszukują sezonowych pracowników, zamiast szukać ich bezpośrednio zgłaszają się bezpośrednio do właścicieli hosteli, którzy przysyłają im osoby wynajmujące u nich pokoje. Jest to układ korzystny dla obu stron - pracodawca nie traci czasu na rekrutację i poszukiwanie pracowników; hostele oferując swoje pośrednictwo zyskują argument, aby przyciągnąć do siebie lokatorów i na nich zarabiać. O ile trafimy na uczciwych ludzi - taki układ jest fair. Jednak jak wszędzie zdarzają się wyjątki. Nietrudno znaleźć przypadki, kiedy właściciele hosteli systematycznie odwlekają start obiecanej pracy, próbując grać na czas, abyśmy jak najdłużej u nich zostali (i płacili za nocleg). Dlatego warto przed podjęciem decyzji poszukać w internecie informacji o miejscu, do którego się wybieramy. Te, które działają nieuczciwie zazwyczaj szybko zyskują adekwatne opinie.
Working Holiday Nowa Zelandia - Gdzie szukać pracy

Kiedy szukać pracy?

O ile pracę w mieście można dostać przez cały rok to praca w rolnictwie jest typowo sezonowa. Szczyt sezonu przypada oczywiście na porę zbiorów, czyli jesień. Jednak nie oznacza to, że w innych porach roku nie znajdziemy pracy, będzie po prostu trudniej dostępna. Przez cały rok rolnicy poszukują dodatkowych rąk do pracy przy sadzeniu bądź pielęgnacji (np. winorośli, jabłoni, drzewek kiwi). Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zrobić zgłębić wiedzę jakiej pracy możemy oczekiwać w danym okresie, oraz w którym regionie Nowej Zelandii jej szukać. I najważniejsze - pamiętaj, że w Nowej Zelandii pory roku wypadają w inne miesiące niż w Polsce ;)

Wiosna: od września do listopada
Lato: od grudnia do lutego
Jesień: od marca do maja
Zima: od czerwca do sierpnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz