Wiza do Iranu, jak i gdzie wyrobić - praktyczne wskazówki - Pojedziemy tam!

niedziela, 3 czerwca 2018

Wiza do Iranu, jak i gdzie wyrobić - praktyczne wskazówki

Iran w ostatnich latach zyskuje na popularności jako kraj docelowych podróży. Coraz więcej osób przekonuje się, że wbrew wszechobecnej opinii, można tam spotkać przyjaznych, gościnnych i otwartych ludzi. Częste promocje na loty do Teheranu sprawiają, że ten kraj jest w zasięgu każdego, nawet przy szczuplejszym budżecie. Brakuje niestety bezpośrednich połączeń lotniczych, jednak najpopularniejsze (i najtańsze trasy) wiodą przez Ukrainę oraz Turcję. Pojawiają się również doniesienia o planowanym uruchomieniu połączenia z Budapesztu, jednak nie zostały jeszcze one potwierdzone.
Wiza do Iranu, jak i gdzie wyrobić?
Najbardziej problematyczną kwestią przy podróży do Iranu jest oczywiście uzyskanie wizy. Już od ponad roku Iran stara się uruchomić możliwość aplikowania online, przez stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu, lecz podstrona do tego przeznaczona wciąż znajduje się w trakcie budowy.
Aktualnie istnieją dwie możliwości, aby otrzymać irańską wizę:

Przez Ambasadę Iranu w Warszawie

Tradycyjnie oczywiście o wizę możemy aplikować w Ambasadzie, w Warszawie:
ul. Królowej Aldony 22, 03-928 Warszawa
Telefon: 22 617 15 85
e-mail: consular@iranemb.pl
strona internetowa: http://pl.warsaw.mfa.ir

Nie korzystałem z tej możliwości, dlatego nie będę się wypowiadać na ten temat. Natomiast z informacji jakie zebrałem wynika, że jest to bardziej skomplikowany proces oraz droższy niż wiza wyrobiona na lotnisku. Wymagany jest tu numer referencyjny, który możemy otrzymać z irańskiego biura podróży (dodatkowy koszt).

Wiza wyrobiona na lotnisku

Jest to prostsza droga. Po wylądowaniu na jednym z międzynarodowych lotnisk, kierujemy się do biura wizowego (w Teheranie znajduje się tuż przy stanowiskach służby granicznej). Dyżur przy nim pełni osoba, która płynnie i zrozumiale mówi po angielsku, więc z dogadaniem się nie powinno być żadnych problemów. Aby złożyć wniosek o wizę na lotnisku potrzebujemy:
  • potwierdzenia rezerwacji hotelu wraz z adresem oraz numerem telefonu (może być nawet na jeden dzień)
  • potwierdzenie posiadania ubezpieczenia obowiązującego na terenie Iranu - ważne aby na potwierdzeniu wyraźnie wymieniony był Iran, wszelkie ubezpieczenia "worldwide" nie są uznawane (ja poprosiłem o takie zaświadczenie u mojego ubezpieczyciela - Planeta Młodych i bez problemu je uzyskałem). W przeciwnym wypadku obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia na miejscu, u lokalnego ubezpieczyciela.
  • paszport ważny przez minimum kolejne 6 miesięcy oraz jedną wolną stroną na wizę
  • 75 EUR bądź 81 USD na opłatę (stan na listopad 2017) - płacone w osobnym okienku obok.
Pomocnik przy stanowisku wizowym rozdaje deklaracje do wypełnienia, w których trzeba wpisać dane hotelu, którego się wybieramy; informacje osobowe wraz z pełnionym zawodem (warto unikać problematycznych profesji tj. dziennikarz, polityk itp.). Nie trzeba mieć swojego zdjęcia, to jest pobierane z danych zapisanych na paszporcie biometrycznym. Sam proces trwa około godziny, w zależności od kolejki. W naszym przypadku ta miała nie więcej 20 osób. Wizy są wydawane na okres 30 dni.
Wizy nie można uzyskać na lądowych przejściach granicznych!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz